Ile trzyma znieczulenie zęba?

Anestezja to procedura medyczna mająca na celu zniesienie dyskomfortu u pacjenta podczas wykonywania zabiegu. Po podaniu środka znieczulającego pacjent nie odczuwa bólu. W zależności od ogólnego stanu pacjenta, wskazań i typu zabiegu, specjalista wybiera określony rodzaj znieczulenia. Co warto wiedzieć o tej procedurze? Na czym polega znieczulenie dentystyczne?

Jak działa znieczulenie miejscowe u dentysty?

W stomatologii znoszenie bólu jest ważnym ogniwem komfortowego i efektywnego leczenia zębów. Znieczulenie ogólne stosowane jest sporadycznie, w wyjątkowych sytuacjach, kiedy lekarz uzna to za konieczne.

W większości przypadków podczas zabiegów wykorzystywane jest znieczulenie miejscowe, które polega na iniekcji anestetyku w określone miejsce w jamie ustnej, co doprowadza do blokady przewodnictwa impulsów bólowych.

Środek znieczulający poraża zakończenia nerwów czuciowych w sposób odwracalny. Czas działania leku zależy od rodzaju znieczulenia oraz właściwości farmakokinetycznych związku chemicznego. Poszczególne anestetyki mogą różnić się sposobem działania ze względu na metabolizowanie ich w ustroju człowieka.

Jakie są rodzaje znieczulenia stomatologicznego?

W stomatologii wyróżnia się kilka typów znieczulenia miejscowego:

  • Znieczulenie przewodowe — środek podany jest w okolicy konkretnego nerwu w celu znieczulenia wybranej struktury.
  • Znieczulenie powierzchniowe — żel lub spray znieczulający rozprowadza się na powierzchni śluzówki jamy ustnej.
  • Znieczulenie nasiękowe — środek znieczulający jest podany w okolicę zęba w celu znieczulenia sąsiadujących tkanek.
  • Znieczulenie śródwięzadłowe — to odmiana znieczulenia nasiękowego polegająca na wstrzyknięciu leku do ozębnej.

Rozwój nowoczesnej stomatologii zaowocował komputeryzacją metod znoszenia bólu. Dzięki temu coraz częstszym standardem w gabinecie dentystycznym jest znieczulenie komputerowe. To bezbolesny sposób podawania anestetyku, realizowany za pomocą specjalnego urządzenia z mikroprocesorem, precyzyjnie dozującego odpowiednią dawkę środka znieczulającego.

Kontrola ciśnienia w znieczuleniu elektronicznym umożliwia powolne wprowadzanie leku, co zmniejsza ryzyko uczucia gwałtownego rozpierania tkanek oraz wystąpienia dokuczliwych skutków ubocznych. Nowoczesne komputerowe znieczulenie u dentysty pozwala na wybór odpowiedniego rodzaju metody iniekcji, dostosowując ją do zabiegu i potrzeb medycznych.

Ile trwa i jak długo działa znieczulenie zęba?

Czas trwania znieczulenia różni się w zależności od jego rodzaju oraz ilości podanego leku. Czynniki wpływające na długość działania znieczulenia, to przede wszystkim system metabolizowania anestetyku przez organizm pacjenta oraz wchłanialność leku. Z reguły uczucie odrętwienia dolnego piętra twarzy trwa od 1 do 2 godzin. Może się jednak zdarzyć, że proces ten ulegnie przedłużeniu, co również jest prawidłowe.

Nowoczesne formy anestezji w gabinecie stomatologicznym pozwalają na komfortowe leczenie zębów niezależnie od stopnia skomplikowania zabiegu. Opieka specjalistyczna i kompleksowe podejście do procesu terapii zapewniają bezpieczeństwo i bezbolesny proces leczenia schorzeń jamy ustnej.

Pozytywne opinie naszych Pacjentów

Jesteśmy dumni z naszego ogromnego doświadczenia. Każdego dnia staramy się spełniać Państwa oczekiwania - dzięki czemu wychodzą Państwo z naszego gabinetu zadowoleni. To zadowolenie jest widoczne w Państwa komentarzach. Dziękujemy za zaufanie!

Umów wizytę

Stomatologia Frelich

Godziny otwarcia:
PN-PT: 8:00 - 20:00

Napisz do nas

    Wyślij formularz