Chirurg Stomatolog Bielsko Biała
Chirurgia stomatologiczna najczęściej kojarzona jest z chirurgicznym usuwaniem ósemek. Obejmuje ona jednak dużo szerszy zakres leczenia. W ramach usług naszym gabinecie wykonujemy różnego rodzaju specjalistyczne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, takie jak ekstrakcja zęba, resekcja korzenia zęba, plastyka wędzidełka i połączenia ustno-zatokowego, augmentacja kości, usuwanie torbieli, czy też nacięcie ropnia. Podczas leczenia zwracamy szczególną uwagę na zapewnienie bezbolesności zabiegów i przyjaznej atmosfery podczas ich trwania.
Skierowanie na leczenie chirurgiczne lekarz wydaje na podstawie precyzyjnych, nowoczesnych badań diagnostycznych. Jego decyzja wsparta jest, w razie potrzeby, konsultacjami lekarzy z pozostałych dziedzin stomatologii. Konsultujemy również schorzenia z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej, ustalając tryb postępowania diagnostyczno-terapeutycznego.
Rozumiemy, że zabiegi chirurgii stomatologicznej mogą wydawać się skomplikowane i niezrozumiałe dla pacjentów. Dokładamy starań, aby informacje o przebiegu leczenia poprzedzone były szczegółowymi wyjaśnieniami zagadnień medycznych, udzielonymi w sposób przystępny i zrozumiały.
Jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek?
Zabieg usuwania ósemek jest jednym z najczęściej wykonywanych w ramach chirurgii stomatologicznej. Zęby mądrości są bowiem często bardzo kłopotliwe. Potrafią rozwijać się w nieprawidłowy sposób, niekorzystnie wpływając na sąsiadujące zęby.
Do częstych przypadków należą ósemki zatrzymane, niemieszczące się w łuku zębowym, wyrzynające się pod złym kątem lub powodujące ściśnięcie pozostałych zębów. Ponadto trudno dostępne położenie tych zębów zwiększa ryzyko próchnicy, ponieważ utrzymanie ich dokładnej higieny jest problematyczne.
Wszystkie te czynniki wpływają na decyzję o ekstrakcji zęba mądrości. Ponadto wykonanie zabiegu może zalecić lekarz innej specjalizacji, np. ortodonta. Na początku chirurg kieruje pacjenta na badania diagnostyczne, które precyzyjnie ukażą ułożenie zęba. Zabieg przeprowadzany jest w taki sposób, aby był najmniej inwazyjny, jak to możliwe.
Przebiega on przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, dlatego pacjent nie musi obawiać się bólu. Na koniec lekarz przekazuje szczegółowe wskazania i pozabiegowe instrukcje.
Co jeść po usunięciu zęba?
Bardzo ważne jest, aby po usunięciu zęba stosować się do zaleceń chirurga stomatologa. Mają one za zadanie zapewnić optymalne warunki dla gojenia rany po zabiegu. Przez około 2 godziny po ekstrakcji, kiedy jeszcze działa znieczulenie miejscowe i zaburzenie czucia, należy powstrzymać się od jedzenia i picia.
Przez pierwsze kilka dni pacjent powinien unikać gorących pokarmów i napojów. Gorąca temperatura rozszerza naczynia krwionośne, przez co może dojść do nasilenia krwawienia. Zalecamy, aby po zabiegu spożywać jedynie chłodne pokarmy i napoje o lekkiej, płynnej konsystencji.
Kolejnym wskazaniem jest odstawienie papierosów i alkoholu na czas co najmniej 24 godzin po zabiegu. Zarówno nikotyna, jak i alkohol mogą niekorzystnie wpłynąć na gojącą się ranę.
Dentysta Bielsko – Zapraszamy do wizyty w naszym gabinecie stomatologicznym!