Stomatologia zachowawcza

Zęby zaatakowane przez próchnicę należy jak najszybciej wyleczyć. Tym właśnie zajmuje się stomatologia zachowawcza. Jej rolą jest także profilaktyka, czyli zabiegi polegające na przeciwdziałaniu powstawania ubytków. Próchnica jest poważną chorobą zębów, wywołaną przez kwasotwórcze bakterie. Zaniedbania w leczeniu zębów prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a ostatecznie do ich utraty.

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza pozwala uniknąć skomplikowanych, poważnych i kosztownych zabiegów. W jej ramach mieści się działanie profilaktyczne, którego zadaniem jest nie dopuścić do rozwoju próchnicy lub wykrycie jej początkowego stadium. W tym zakresie w naszej klinice wykonujemy badania kontrolne jamy ustnej, zabiegi skalingu, piaskowania i fluoryzacji, czy też leczenie nadwrażliwości zębów.

W przypadku postępującej próchnicy, leczenie zachowawcze zębów polega na usuwaniu powstałych już zmian, wypełnianiu ubytków plombą, a jeśli bakterie zainfekowały miazgę zęba – również na leczeniu kanałowym.

Zapobieganie i leczenie próchnicy

Naszych pacjentów zachęcamy do postępowania w myśl zasady “lepiej jest zapobiegać niż leczyć”. Aby właściwie zadbać o zdrowie zębów, bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne u dentysty – co najmniej raz na pół roku. Lekarz jest w stanie wykryć niepokojące objawy, które nie są widoczne gołym okiem, a następnie szybko i skutecznie je wyleczyć.

W zapobieganiu próchnicy dużą rolę odgrywa także dyscyplina pacjentów w codziennej higienie jamy ustnej w domu. Szczoteczka, nić dentystyczna i płyn do płukania połączone z regularnością w myciu zębów to podstawa. Warto również zadbać o prawidłową dietę, ubogą w słodkie pokarmy i napoje.

Leczenie zachowawcze zębów – jak wygląda?

Forma leczenia zachowawczego zębów uzależniona jest od ich stanu. Jeśli podczas badania kontrolnego zauważymy pierwsze, drobne zmiany próchnicze, ich leczenie będzie bezinwazyjne. Początkowa faza próchnicy objawia się wystąpieniem na zębach niewielkich białych plamek. W takiej sytuacji oczyszczamy zęby, wykonując zabiegi higienizacji. Następnie aplikujemy na nie preparat z bogatą zawartością fluoru. Fluoryzacja odbudowuje szkliwo i zapobiega dalszej jego demineralizacji.

W przypadku wykrycia dużych ubytków zębowych, leczenie próchnicy polega na oczyszczeniu zęba z zainfekowanych zmian oraz założeniu plomby. W naszej klinice stosujemy wypełnienia z wysokiej jakości, estetycznych materiałów, tak aby mogły długo służyć naszym pacjentom. Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, nie ma powodu, aby obawiać się bólu.

Stomatologia zachowawcza to także leczenie próchnicy w zaawansowanym stadium. Gdy bakterie przedostają się do miazgi, czyli unerwionej i unaczynionej tkanki zęba, powstaje zapalenie.

W tych okolicznościach pozostaje przeprowadzenie leczenia kanałowego. Dzisiejsza technologia pozwala nam wyleczyć nawet bardzo chory ząb. Niekiedy jednak zaniedbania są tak duże, a zmiany tak rozległe, że pozostaje jedynie ekstrakcja.

Stomatolog Bielsko – Zapraszamy na leczenie zachowawcze do naszego gabinetu!

Cennik
Wypełnienie ubytku
270 - 370 zł
Wypełnienie tymczasowe
200 zł
Wypełnienie przyszyjkowe
250 zł
Odbudowa zęba wkładem z włókna szklanego / metalowego
400 zł
Znieczulenie nasiękowe / przewodowe
40 zł
Znieczulenie komputerowe THE WAND
100 zł
Pozytywne opinie naszych Pacjentów

Jesteśmy dumni z naszego ogromnego doświadczenia. Każdego dnia staramy się spełniać Państwa oczekiwania - dzięki czemu wychodzą Państwo z naszego gabinetu zadowoleni. To zadowolenie jest widoczne w Państwa komentarzach. Dziękujemy za zaufanie!

Napisz do nas

    Wyślij formularz