Periodontolog Bielsko Biała
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się leczeniem dziąseł i innych tkanek otaczających zęby. Nie tylko próchnica, ale również choroby przyzębia mogą prowadzić do utraty zębów. Do najczęściej spotykanych należą: paradontoza, zapalenie przyzębia lub zapalenie dziąseł. Główną przyczyną ich rozwoju są zaniedbania w higienie jamy ustnej. Leczeniem chorób przyzębia zajmuje się lekarz periodontolog.
Przyzębie to otaczające zęby tkanki, takie jak dziąsło, ozębna, cement korzeniowy oraz kość wyrostka zębodołowego. Ich zadaniem jest ochraniać ząb i stabilizować w zębodole. Choroby przyzębia to dość częsty powód wizyty w gabinecie stomatologa. Dotykają one zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Choroby przyzębia – jak je leczymy?
Początkowe stadium choroby nazywamy zapaleniem dziąseł. Występuje on w sytuacji zaniedbań w higienie jamy ustnej. Płytka nazębna nadmiernie gromadzi się na zębach, wytwarzając toksyny, które podrażniają dziąsła. Zaawansowane stadium chorób przyzębia określamy zapaleniem przyzębia.
Prowadzi ono do cofania się dziąseł, odsłaniania szyjek zębowych, co sprawia, że zęby są rozchwiane i finalnie grozi utrata zębów. Do chorób przyzębia może także dochodzić z powodu urazów, czynników genetycznych, palenia papierosów, nadmiernego spożycia alkoholu, niewłaściwej diety lub stresu.
Na pierwszej wizycie lekarz periodontolog przeprowadza wywiad z pacjentem, badanie kliniczne oraz ewentualnie zleca bardziej szczegółowe badania dodatkowe, takie jak badanie RTG oraz morfologię krwi z rozmazem i poziomem glukozy. Plan leczenia jest zawsze indywidualny i dopasowany do każdego Pacjenta, zaprojektowany na podstawie wywiadu oraz wyników badań.
Zabieg rozpoczynamy zazwyczaj od wykonania skalingu, czyli usunięcia kamienia nazębnego. Jeśli doszło do pogłębienia się szczelin między dziąsłem a zębem, kolejnym etapem jest kiretaż. Przeprowadzamy go w celu usunięcia kamienia poddziąsłowego i polerowania korzenia zęba.
Wyróżniamy kiretaż zamknięty – gdy głębokość kieszonek przyzębnych nie przekracza 5 mm i kiretaż otwarty – gdy kieszonki są większe, przez co, aby je oczyścić, musimy delikatnie naciąć dziąsło. Na koniec wykonujemy tzw. szynowanie zębów, które pozwala unieruchomić zęby i zapobiec ich przemieszczaniu. Polega na założeniu na pewien czas specjalnych szyn.
Czym się zajmuje lekarz periodontolog?
W naszym gabinecie stomatologicznym lekarz periodontolog przeprowadza różnego rodzaju zabiegi, mające na celu wyleczyć choroby przyzębia oraz nieprawidłowości błony śluzowej jamy ustnej, a wśród nich znajdują się: kiretaż otwarty, kiretaż zamknięty, plastyka wędzidełka, wydłużenie korony klinicznej, przeszczep łącznotkankowy lub nabłonkowy, przykrycie recesji dziąsłowej, zabiegi z użyciem preparatów do regeneracji.
Periodontolog, niekiedy mylnie nazywany paradontologiem, przeprowadza zarówno proste zabiegi z zakresu higienizacji zębów, jak i skomplikowane z obszaru mikrochirurgii.