30 sierpnia 2023
Asymetria ust to problem, z którym boryka się wiele osób. Często jest źródłem kompleksów i złego samopoczucia. Może ona mieć podłoże o charakterze nabytym lub wrodzonym. Co istotne, nie można bagatelizować asymetrii ust, ponieważ występujące nagle opadanie jednego z kącika ust może stanowić o poważnych chorobach, wśród których wymienić można udar niedokrwienny mózgu. Jeśli jednak asymetria towarzyszy pacjentowi od dłuższego czasu, to z reguły nie ma powodów do zamartwiania się. Natomiast, gdy problem ten przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z zabiegu estetycznego.
Asymetria ust — przyczyny
Asymetria ust może mieć podłoże genetyczne. Wtedy też jest ona widoczna od najmłodszych lat życia. Przyczyną mogą być jednak jeszcze różnego rodzaju choroby. Jeśli nagle zapadł się kącik ust, warto skonsultować się z lekarzem. Wiele osób ma krzywe usta spowodowane przez blizny powypadkowe, czy też w wyniku wypadku. Przyczyną mogą być także zaburzenia pracy mięśni. Warto podkreślić, że nierówne usta mogą pojawiać się w sposób dynamiczny, czyli podczas mówienia lub uśmiechania się. Wtedy też opadnięte kąciki ust są mniej widoczne.
Kolejną przyczyną, z powodu której może pojawić się niewłaściwe umiejscowienie kącików warg, jest nieudany zabieg medycyny estetycznej. Nieodpowiednie podanie preparatu, a także nieprzestrzeganie zaleceń po zabiegu, czy migracja są najczęstszymi powodami występowania takiej sytuacji.
Czy asymetryczne usta mogą wpłynąć na funkcjonowanie jamy ustnej?
Asymetria ust najczęściej związana jest z dolną wargą. Jeśli powstała ona wcześniej i nie jest wynikiem schorzenia, to bardzo często ma podłoże genetyczne. Może w tym czasie prowadzić do problemów z wymową, jedzeniem i żuciem. Pojawia się wtedy również dyskomfort podczas spożywania posiłków. Asymetria ma też duży wpływ na staw skroniowo-żuchwowy i w efekcie prowadzić do powstawania wady zgryzu. Istotne jest wtedy to, aby jak najszybciej przywrócić wargom odpowiednie proporcje i kształt ust.
Możliwości korekcji kącików ust z zakresu medycyny estetycznej
Wyróżnić można dwie metody wyrównywania ust. Pierwsza z nich jest bardziej inwazyjna, czyli chirurgiczna, a druga mniej inwazyjna, czyli zabieg estetyczny. Pierwsza metoda zmienia kształt ust na stałe, a po operacji należy przejść proces rekonwalescencji. Gojenie się rany pozabiegowej trwa dłużej, a opuchlizna może być widoczna przez około dwa tygodnie.
Jeśli masz problem z asymetrią warg, to zapraszamy do naszego gabinetu na konsultację, gdzie zaproponujemy najlepszą metodę zniwelowania tego problemu.