Krzywy zgryz u dziecka — co się dzieje, gdy jest nieleczony?

Wada zgryzu to schorzenie, z którym boryka się aż 50 procent dzieci, które są w wieku szkolnym. To pokazuje, jak duża jest skala tego problemu. Nieprawidłowości w tym obrębie jamy ustnej to nie tylko źródło kompleksów w późniejszych latach życia, ale dodatkowo wpływają one w znacznym stopniu na zaburzenia mowy, choroby przyzębia oraz ścieranie się zębów stałych i mlecznych. Dlatego też tak istotna jest, jak najszybsza reakcja rodziców, ponieważ może ona ochronić ich dzieci przed późniejszymi problemami. Wykryta przez nich wada zgryzu to podstawa do tego, aby od razu udać się do ortodonty w celu opracowania efektywnego leczenia.

Wady zgryzu u dzieci — przyczyny

Przyczyn powstawania wad zgryzu u dzieci może być przynajmniej kilka. Do głównych zalicza się nieprawidłową budowę i położenie względem siebie kości szczęki oraz żuchwy. Ponadto istotnym aspektem jest problem z układem łuków zębowych. Wady zgryzu mogą być wrodzone – powstają one jeszcze w wieku płodowym dziecka. Zdarza się, iż są one efektem działania czynników zewnętrznych. Tutaj z kolei są to wady nabyte, kształtujące się wraz z wiekiem dziecka.

Wśród przyczyn zewnętrznych wady zgryzu wymienia się przyjmowanie niektórych leków przez matkę w okresie ciąży. Ponadto u dzieci wady zgryzu mogą być jeszcze efektem złego przystawiania do piersi na czas karmienia. Również korzystanie przez maluchy z butelek do karmienia może w późniejszym czasie wywołać wady zgryzu. Wśród innych przyczyn wymienia się jeszcze poród kleszczowy, ssanie kciuka, czy też bruksizm.

Co istotne wyróżnić można aż kilkanaście rodzajów wad zgryzu. Podzielić je można ze względu na ustawienie górnych zębów względem dolnych:

  • zgryz głęboki,
  • zgryz otwarty,
  • przodozgryz,
  • tyłozgryz.

Konsekwencje nieleczonych wad zgryzu

Jak widać, są różne rodzaje wad zgryzu, które nieleczone mogą prowadzić do wielu problemów. Wraz z biegiem lat mogą u dzieci zacząć pojawiać się problemy z mową i wymową, a także trudności w jedzeniu i żuciu pokarmów. Może pojawiać się doskwierający ból i dyskomfort w czynnościach narządów jamy ustnej i niedobory odżywcze. Nieleczone wady zgryzu u dzieci mają ogromny wpływ na rozwój oraz pozycję zębów stałych i mlecznych.

Kiedy rozpocząć leczenie wad zgryzu?

Prawidłowy zgryz u dzieci ma wpływ na codzienne funkcjonowanie. Co jednak istotne, w przypadku pojawienia się nieprawidłowości, nie ma określonego przedziału wiekowego, w którym należałoby podjąć leczenie. Wiadomo jednak, że trzeba je zacząć w odpowiednim czasie. Do specjalisty najczęściej trafiają dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Wstępna ocena wady zgryzu przeprowadzana jest jeszcze u pediatry, który uznając za stosowne, skieruje malucha na konsultację stomatologiczną. Leczenie wad zgryzu u małych pacjentów wykonywane jest jednak tylko w przypadku, gdy utrudniają one codzienne funkcjonowanie lub są bardzo widoczne.

Pozytywne opinie naszych Pacjentów

Jesteśmy dumni z naszego ogromnego doświadczenia. Każdego dnia staramy się spełniać Państwa oczekiwania - dzięki czemu wychodzą Państwo z naszego gabinetu zadowoleni. To zadowolenie jest widoczne w Państwa komentarzach. Dziękujemy za zaufanie!

Umów wizytę

Stomatologia Frelich

Godziny otwarcia:
PN-PT: 8:00 - 20:00

Napisz do nas

    Wyślij formularz