Głębokie zmarszczki na czole — jakie są przyczyny i jak je minimalizować?

Wraz z wiekiem skóra traci swoja jędrność oraz elastyczność. Coraz bardziej postępujący proces starzenia się skóry wywołany jest zmniejszoną ilością kolagenu i kwasu hialuronowego, co prowadzi do powstawania zmarszczek na czole. Dla niektórych osób są one szczególnym powodem do niepokoju, ponieważ duża powierzchnia czoła sprawia, że przyciągają ona wzrok innych osób, a zmarszczki na czole powodują wtedy dyskomfort. Co odpowiada za powstawanie zmarszczek? Jak sobie z nimi radzić i co zastosować w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej?

Zmarszczki mimiczne na czole — przyczyny

Zmarszczki poziome czoła spowodowane są najczęściej utratą jędrności skóry, co ma związek z wiekiem. Postępujące procesy starzenia się jej sprawiają, że produkuje ona mniej kolagenu i tym samym jest narażona na załamywanie się. To prowadzi natomiast do powstawania trwałych uszkodzeń skóry, w efekcie czego powstają bruzdy na twarzy. Na czole zmarszczki powstają także w wyniku przesuszenia skóry. Wytwarza ona kwas hialuronowy w mniejszej ilości, który odpowiedzialny jest za wiązanie cząsteczek wody w organizmie.

Kolejnym szkodliwym czynnikiem jest promieniowanie UV i zanieczyszczenia powietrza. Wywołują one silny stres oksydacyjny i nasilają procesy fotostarzenia się skóry. Nie można również zapominać o tym, że na elastyczność skóry wpływają uwarunkowania genetyczne, styl życia i codzienna dieta oraz pielęgnacja skóry. Częsta i wyrazista mimika twarzy także odbija się na powstawaniu zmarszczek na czole.

Zmarszczki na czole — jak dbać o skórę, aby się nie pojawiły?

Czy można zlikwidować zmarszczki na czole? Otóż w tym przypadku zdecydowanie lepiej jest zapobiegać zmarszczkom niż je leczyć. Oznacza to tyle, że już w okolicy 25 roku życia warto zacząć sięgać po produkty z kolagenem i kwasem hialuronowym. Mogą to być nie tylko kremy przeciwstarzeniowe, ale także maski nawilżająco-uelastyczniające. Odpowiednie nawilżenie skóry za pomocą kremów powinno być połączone wraz z optymalną podażą wody. Nawodnione komórki odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek będą jędrniejsze, odżywione i sprężyste.

Należy także pamiętać, że usuwanie zmarszczek na czole związane jest ze stosowaniem zbilansowanej diety. W jadłospisie powinny znaleźć się między innymi produkty bogate w witaminę E, C, A, a także w minerały – miedź, cynk, selen. W profilaktyce zmarszczek istotną rolę odgrywa beta-karoten, który można znaleźć np. w marchwi oraz likopen znajdujący się np. w pomidorach.

Sposobem na zmarszczki na czole jest masaż skóry głowy, który usprawni krążenie krwi i poprawia elastyczność skóry. Dla lepszego efektu warto go wykonywać, stosując jednocześnie krem zawierający kolagen. Ponadto przed wychodzeniem na zewnątrz nie można zapominać o stosowaniu produktów z filtrem, w szczególności w słoneczne dni. Innymi sposobami zarówno na drobne zmarszczki, jak i te głębsze jest unikanie nałogów, czyli rzucenie palenia, odstawienie alkoholu oraz unikanie stresu.

Zmarszczki na czole — podsumowanie

Poziome zmarszczki na czole to efekt starzenia się skóry. Mniej produktywne komórki sprawiają, że znajduje się w niej mniej kolagenu i kwasu hialuronowego. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby ochrona skóry była jeszcze bardziej efektywna. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z odpowiedniej codziennej pielęgnacji i stosowania preparatów wzmacniających produkcję kolagenu. Dobrym rozwiązaniem będzie także unikanie nałogów oraz stresu, który wpływa niekorzystnie na cały organizm. Dzięki temu zadba się o piękny i zdrowy wygląd skóry, która będzie gładka i pozbawiona zmarszczek na czole.

Pozytywne opinie naszych Pacjentów

Jesteśmy dumni z naszego ogromnego doświadczenia. Każdego dnia staramy się spełniać Państwa oczekiwania - dzięki czemu wychodzą Państwo z naszego gabinetu zadowoleni. To zadowolenie jest widoczne w Państwa komentarzach. Dziękujemy za zaufanie!

Napisz do nas

    Wyślij formularz