Powikłania związane ze złamaniem żuchwy i zalecane środki ostrożności

Żuchwa charakteryzuje się dużą odpornością na urazy, ale jej położenie anatomiczne sprawia, że jest ona także szczególnie narażona na nie. Złamana żuchwa wymaga tego, aby jak najszybciej podjąć interwencję specjalisty, podobnie zresztą jak w przypadku innych uszkodzeń w obrębie twarzoczaszki. Należy mieć świadomość, że są one niezwykle groźne ze względu na bliską obecność mózgu. Jak postępować przy złamaniu szczęki? Czy w grę wchodzi tylko leczenie chirurgiczne?

Czym grozi złamanie szczęki?

W przypadku każdej choroby mogą pojawić się powikłania w trakcie i po leczeniu. Jeśli chodzi o złamania żuchwy, to do najczęstszych powikłań zaliczamy rozejście się brzegów rany i jej zakażenie bakteryjne. W wyniku postępującego procesu zakaźnego, który przenosi się na sąsiednie tkanki, może dochodzić do powstawania stanów zapalnych, ropni oraz ropowicy. W przypadku złamania żuchwy może także dochodzić do opóźnionego zrostu kości.

Taka sytuacja ma miejsce, kiedy odłamy kostne nie zrastają się w ciągu ośmiu tygodni. Niezbędne jest wtedy unieruchomienie odłamów kostnych i prowadzenie leczenia antybakteryjnego. Jeśli odłamy kostne nie zostały odpowiednio unieruchomione, wówczas może powstać staw rzekomy. Do innych powikłań można zaliczyć między innymi zaburzenia zgryzu, wzrostu kości, problemy z wyrzynaniem się zębów, zesztywnienie stawu skroniowo-żuchwowego oraz zrost odłamów kostnych w nieprawidłowej pozycji.

Leczenie złamań szczęki — rehabilitacja i terapia

Leczenie złamania żuchwy polega na przywróceniu ciągłości kości oraz jej unieruchomieniu, co pozwoli szybki zrost odłamów kostnych. Metody leczenia złamania żuchwy można podzielić na zachowawcze, mieszane oraz zachowawczo-chirurgiczne. Wybór odpowiedniego sposobu leczenia znajduje swoje podstawy w stanie ogólnym oraz miejscowym danego pacjenta, liczby zębów, a także typu złamania i kilku innych czynników.

W leczeniu zachowawczym stosuje się między innymi metalowe szyny, które są mocowane do zębów za pomocą specjalnych, drucianych ligatur. Ponadto leczenie metodami zachowawczymi wykorzystuje jeszcze specjalne szyny akrylowe, własne protezy pacjenta lub tak zwany aparat Gunninga. Jeśli kość żuchwy jest złamana przy pełnych łukach zębowych albo niewielkich brakach w uzębieniu, stosuje się wtedy niewielkie metalowe szyny.

Obecnie najpopularniejszych sposobem leczenia jest operacja szczęki. Chirurgia szczękowo-twarzowa wykorzystuje w tym przypadku metalowe mikropłytki. Fabrycznie przygotowane płytki mają różne kształty i można je odpowiednio docinać oraz wyginać w taki sposób, aby pasowały do kształtu kości. Co istotne, w większości przypadków należy zastosować także rehabilitację po operacji. Może ona obejmować różne specjalizacje, począwszy od ortodoncji, a skończywszy na protetyce stomatologicznej.

Złamanie żuchwy a higiena jamy ustnej i dieta

Stan po złamaniu żuchwy wymaga specjalnej troski ze strony pacjenta. Należy szczególnie dbać o jamę ustną i jej higienę, aby zapobiec zakażeniom. Można spożywać tylko papkowate dania, płynne pokarmy najczęściej przez słomkę. Ponadto należy stawiać na regularne wizyty kontrolne u specjalisty, a także nie obciążać organizmu i zrezygnować z nałogów.

Pozytywne opinie naszych Pacjentów

Jesteśmy dumni z naszego ogromnego doświadczenia. Każdego dnia staramy się spełniać Państwa oczekiwania - dzięki czemu wychodzą Państwo z naszego gabinetu zadowoleni. To zadowolenie jest widoczne w Państwa komentarzach. Dziękujemy za zaufanie!

Umów wizytę

Stomatologia Frelich

Godziny otwarcia:
PN-PT: 8:00 - 20:00

Napisz do nas

    Wyślij formularz