Co to są wolne rodniki i jak wpływają na skórę?

Wolne rodniki to jedna z najczęstszych przyczyn starzenia się skóry oraz organizmu. W momencie, kiedy jest ich za dużo, a ludzki organizm nie może sobie z nimi poradzić, prowadzą one do powstawania zmarszczek, przebarwień i mogą być również przyczyną suchej skóry. W jaki sposób można uchronić się przed wolnymi rodnikami? Jak wolne rodniki wpływają na skórę?

Jak powstają wolne rodniki?

Wolne rodniki to cząsteczki rodników posiadające jeden lub więcej niesparowanych elektronów, co sprawia, że są one wyjątkowo niestabilne. Wolne rodniki znane są głównie ze swojego szkodliwego wpływu na organizm. Przyspieszają one procesy starzenia się i są przyczyną dysfunkcji komórek skóry oraz wielu chorób. Kiedy ilość wolnych rodników wzrasta, a systemy obronne organizmu, które opierają się na antyoksydantach, nie dają sobie z nimi rady, powstają zaburzenia równowagi i pojawia się stres oksydacyjny.

Warto mieć jednak świadomość, że niewielka ilość wolnych rodników jest niezbędna dla organizmu. Odpowiadają one między innymi za prawidłowy przebieg reakcji zapalnych w ciele każdego człowieka i stanowią broń w walce z drobnoustrojami. Wolne rodniki pełnią także istotną rolę w procesach różnicowania się komórek i występują jako mediatory oraz regulatory procesów komórkowych.

Za powstawanie wolnych rodników odpowiedzialne są między innymi egzogenne źródła reaktywne formy tlenu. Wśród nich wymienić można między innymi nikotynę, promieniowanie UV, alkohol i niewłaściwą dietę. Ponadto wolne rodniki powstają w wyniku zanieczyszczeń przemysłowych i środowiskowych, a także odpowiada za ten proces promieniowania jonizującego, stres, utlenione kosmetyki i leczenie farmakologiczne.

Jak wolne rodniki wpływają na skórę?

Nadmiar wolnych rodników ma niekorzystny wpływ na skórę, dlatego istotne jest stosowanie antyoksydantów, które ograniczają ich ilość. Skóra jest niezwykle wrażliwa na szkodliwe działanie wolnych rodników i stres oksydacyjny. Reaktywne formy tlenu doprowadzają do utlenienia komórek tłuszczowych, czego efektem jest uszkodzenie bariery lipidowej skóry. Powoduje to, że jej naturalna warstwa ochronna nie funkcjonuje prawidłowo. Staje się ona bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne i wykazuje większą skłonność do powstawania podrażnień.

W przypadku stresu oksydacyjnego sytuacja jest podobna, ponieważ również przyspiesza on procesy starzenia się skóry. Wolne rodniki zmniejszają syntezę kolagenu kwasu hialuronowego i elastyny. W efekcie powstają zmarszczki, następuje utrata jędrności skóry i jej nawilżenia. Skóra w skutek działania wolnych rodników staje się przesuszona, wiotka i nieprzyjemnie napięta.

Sposoby ochrony skóry przed działaniem wolnych rodników

W walce z wolnymi rodnikami warto wspierać skórę poprzez stosowanie antyoksydantów, co pozwoli zahamować proces starzenia się skóry. Istotne jest stosowanie kremów i filtrów przeciwsłonecznych z wysokim SPF. Należy także unikać ekspozycji na słońce i promieniowanie UV w nadmiernym stopniu. Dodatkowo warto zadbać o zdrową dietę, która będzie bogata w witaminy, minerały oraz antyoksydanty.

Pozytywne opinie naszych Pacjentów

Jesteśmy dumni z naszego ogromnego doświadczenia. Każdego dnia staramy się spełniać Państwa oczekiwania - dzięki czemu wychodzą Państwo z naszego gabinetu zadowoleni. To zadowolenie jest widoczne w Państwa komentarzach. Dziękujemy za zaufanie!

Napisz do nas

    Wyślij formularz