Czy należy martwić się o wypadanie zębów mlecznych?

Pojawienie się pierwszych zębów mlecznych u dziecka, jak również ich późniejsze wypadanie to przełomowe momenty w życiu malucha i rodziców. W ich głowach rodzi się wtedy mnóstwo pytań oraz wątpliwości związanych z kwestią zębów mlecznych. Istotne jest to, aby przez cały okres, kiedy wypadają zęby mleczne szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej u dziecka i starać się złagodzić objawy wyrzynania się zębów stałych. Dzięki temu pociecha przejdzie przez ten okres w mniej stresujący sposób. Kiedy zaczynają wyrzynać się zęby stałe? W jakiej kolejności wypadają zęby mleczne?

Kiedy zaczynają wypadać mleczaki?

Pierwsze mleczaki zaczynają wypadać około 6 roku życia dziecka, jednak nie jest to regułą, ponieważ czas wypadania zębów mlecznych zależy od wielu różnych czynników, w tym genetyki, diety, a nawet płci dziecka. Jeśli u malucha dosyć szybko wyrosły mleczaki, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że szybciej zaczną one wypadać. Istotny jest także stan zębów mlecznych, ponieważ osłabione w wyniku nieodpowiedniej diety lub próchnicy wypadną zdecydowanie szybciej. Co ciekawe, wymiana zębów mlecznych na stałe zęby szybciej zachodzi u dziewczynek niż u chłopców.

Wypadanie mleczaków — w jakiej kolejności?

Zęby mleczne wypadają stopniowo, a utrata ich wszystkich w tym samym czasie uniemożliwiłaby spożywanie posiłków. Mleczaki wypadają u dzieci z reguły w tej samej kolejności, w której zaczęły się wyrzynać. Cały proces wymiany na zęby stałe rozpoczyna się od wypadania dolnych jedynek i dwójek. Następnie przychodzi kolej na górne jedynki i dwójki. Potem w kolejności są kły dolne i górne oraz trzonowce. Co ciekawe, pozostałe zęby, czyli szóstki i siódemki, nie wypadają, ponieważ nie mają one swojego mlecznego pierwowzoru. Od razu przyjmują one postać zębów stałych. Należy jednak przykładać szczególną uwagę do ich pielęgnacji, ponieważ znajdują się one najdalej w łuku zębowym. Z kolei ósemki zaczynają się wyrzynać dopiero w dorosłym wieku i to nie u każdego człowieka.

Kiedy wypadanie zębów mlecznych stanowi powód do niepokoju?

Wypadanie zębów mlecznych u dzieci powinno następować zgodnie z tym, co zostało napisane powyżej. Ma to ogromne znaczenie dla prawidłowego wzrostu zębów stałych, układu szczęki i zgryzu. Jeśli jednak dziecku wypadają mleczaki znacznie wcześniej i nie jest to uwarunkowane genetycznie, należy udać się do stomatologa dziecięcego.

Przyspieszone wypadanie zębów mlecznych może być objawem choroby dziąseł, czy nawet cukrzycy. Z kolei opóźnione wyrzynanie się zębów stałych może świadczyć o niedoborze witaminy D, krzywicy, problemach z tarczycą i celiakią, czy też wadą szczęki, która związana jest z brakiem zawiązków zębów stałych. Dlatego też niezwykle istotne jest to, aby dbać o odpowiedni poziom higieny jamy ustnej dziecka i kontrolować proces wymiany uzębienia, a w razie problemów, jak najszybciej zgłosić się do dentysty.

Pozytywne opinie naszych Pacjentów

Jesteśmy dumni z naszego ogromnego doświadczenia. Każdego dnia staramy się spełniać Państwa oczekiwania - dzięki czemu wychodzą Państwo z naszego gabinetu zadowoleni. To zadowolenie jest widoczne w Państwa komentarzach. Dziękujemy za zaufanie!

Umów wizytę

Stomatologia Frelich

Godziny otwarcia:
PN-PT: 8:00 - 20:00

Napisz do nas

    Wyślij formularz