20 marca 2025

Paradontoza to poważna choroba przyzębia, która jest najczęstszym po próchnicy schorzeniem w jamie ustnej. Rozwija się stopniowo i może prowadzić do rozchwiania zębów, a w efekcie nawet do ich utraty. Jeśli zauważysz u siebie początkowe objawy paradontozy, umów się jak najszybciej na wizytę stomatologiczną, aby zapobiec poważniejszym konsekwencjom. Jak wygląda paradontoza i w jaki sposób przebiega jej leczenie?
Paradontoza – początki choroby i jej przyczyny
Paradontoza to przewlekłe zapalenie przyzębia prowadzące stopniowo do zaniku tkanek otaczających zęby. Z początku może przypominać klasyczne zapalenia dziąseł, w zaawansowanym stadium wywołuje m.in. ruchomość zębów.
Bywa chorobą dziedziczną, ale najważniejsze znaczenie mają czynniki zewnętrzne, takie jak nieprawidłowa higiena jamy ustnej, palenie papierosów i niewłaściwa dieta. Główna przyczyna paradontozy to bakterie obecne w płytce nazębnej, w tym selenomonas, prevotella czy krętek blady, powodujące stan zapalny.
Bez regularnego usuwania kamienia nazębnego może być trudniej uniknąć rozwoju paradontozy. Właśnie dlatego tak ważne są kontrolne wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Pierwsze objawy paradontozy – na co zwrócić uwagę?
Bagatelizowanie higieny jamy ustnej może wywoływać różnego rodzaju choroby przyzębia. Krwawienie dziąseł to jeden z pierwszych symptomów paradontozy.
Odsłonięte szyjki zębowe sprawiają, że zęby są bardziej wrażliwe na bodźce termiczne i smakowe – zaczynasz odczuwać nadwrażliwość zębów. Pojawia się obrzęk dziąseł, a w jamie ustnej panuje stan zapalny.
Na wczesnym etapie objawem paradontozy jest też przewlekły, nieprzyjemny zapach z ust wynikający z obecności bakterii. Jeśli odczuwasz powyższe dolegliwości, niezwłocznie zapisz się na wizytę w gabinecie stomatologicznym.
Zaawansowana paradontoza może prowadzić do utraty zębów. Towarzyszy jej m.in. ropna wydzielina. Zapalenie przyzębia wymaga więc specjalistycznej opieki lekarskiej, domowe metody nie wystarczą.
Nieprawidłowe szczotkowanie zębów a rozwój paradontozy
Prawidłowa higiena jamy ustnej odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu wielu problemom stomatologicznym. Zbyt intensywne szczotkowanie zębów może powodować krwawienie dziąseł, natomiast niedokładnie czyszczone przestrzenie międzyzębowe przyczyniają się do powstawania kamienia nazębnego.
Do codziennej pielęgnacji jamy ustnej wybieraj szczoteczkę z odpowiednio miękkim włosiem. Zbyt twarda szczoteczka podrażnia dziąsła. Pacjenci periodontologiczni powinni sięgać po pastę do zębów z odpowiednią zawartością fluoru i środków antyseptycznych.
Dodatkowo aby zapobiegać paradontozie używaj nici dentystycznej i irygatora do płukania jamy ustnej. Daje to możliwość usunięcia resztek jedzenia i bakterii z trudno dostępnych miejsc.
Kamień nazębny – główna przyczyna stanów zapalnych dziąseł
Nadmiar płytki nazębnej prowadzi do mineralizacji osadów, co z kolei powoduje powstawanie kamienia nazębnego wywołującego stan zapalny.
Wiele osób sięga wówczas po domowe sposoby, takie jak specjalistyczne pasty i płukanki, a nawet decyduje się na „leczenie” paradontozy octem jabłkowym, jednak mogą one tylko pomóc w ograniczeniu płytki nazębnej. Leczenie zaawansowanej paradontozy możliwe jest po konsultacji ze specjalistą.
Profesjonalne zabiegi stomatologiczne, takie jak te z naszej oferty, umożliwią zabezpieczenie odsłoniętych szyjek zębowych i pełne pozbycie się kamienia nazębnego. Jego systematyczne usuwanie i regularne wizyty kontrolne pozwalają wykryć choroby przyzębia na wczesnym etapie i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Wczesne objawy paradontozy – dlaczego nie warto ich lekceważyć?
Oczywiście lepiej jest zapobiegać paradontozie niż ją leczyć, jednak szybkie zauważenie objawów może powstrzymać choroby przyzębia zanim się rozwiną.
Niewłaściwa higiena jamy ustnej to przyczyna wielu problemów stomatologicznych, od zapalenia dziąseł i powstawania kamienia nazębnego, po przewlekłe dolegliwości. Warto zatroszczyć się o tę kwestię, w tym szczególnie o odpowiednie szczotkowanie zębów, by uniknąć rozwoju paradontozy i interwencji chirurgicznej.
Wdrożenie działań zapobiegawczych pomoże uniknąć kosztownego i nierzadko nieprzyjemnego leczenia. Wizyty w gabinecie stomatologicznym powinny stać się normą niezależnie od tego, czy odczuwasz jakiekolwiek niepokojące objawy. Specjalista doradzi w kwestii profilaktyki i podejmie odpowiednie działania, jeśli problem już wystąpił.
Nie zwlekaj z wizytą u dentysty – zapisz się na wizytę w naszym gabinecie już dziś.