10 marca 2025

Zapalenie okostnej zęba to bolesny stan zapalny w obrębie jamy ustnej, który, nieleczony, prowadzi do poważnych powikłań zdrowotnych. Sama okostna jest włóknistą błoną, która uczestniczy w ochronie kości przed urazami mechanicznymi. Jakie objawy mogą wskazywać na zapalenie okostnej? Sprawdź najczęstsze przyczyny stanu zapalnego i metody leczenia.
Czym jest zapalenie okostnej?
Zapalenie okostnej zęba (periostitis) oznacza stan zapalny tkanki okostnej, która otacza kości, w tym również kości szczęki i żuchwy. Schorzenie może powodować silny ból zęba i komplikacje w jamie ustnej. Okostna pełni kluczową rolę w procesach regeneracyjnych i dostarczaniu substancji odżywczych do kości oraz zębów.
Przyczyny zapalenia są różne w zależności od jego rodzaju (ostre lub przewlekłe zapalenie okostnej). Pierwszy typ rozwija się na ogół na skutek nieleczonego urazu lub kontaktu z drobnoustrojami z okolicznych tkanek objętych stanem zapalnym. Przewlekłe zapalenie okostnej zęba dotyczy szczególnie sportowców ze względu na ciągły nacisk na kości i stres.
Przyczyny zapalenia okostnej
Najczęstsze przyczyny zapalenia okostnej zęba są następujące:
- Infekcje bakteryjne i ich źródła – szczególnie wynikające z zaawansowanej próchnicy, zapalenia miazgi lub nieleczonych infekcji przy wierzchołkach korzeni.
- Powikłania po próchnicy i chorobach miazgi – dotarcie próchnicy do miazgi zęba może prowadzić do stanu zapalnego, który rozszerza się na tkanki otaczające ząb.
- Urazy mechaniczne i ich wpływ na stan zapalny – uderzenia, przeciążenia zgryzowe czy nieprawidłowo wykonane zabiegi stomatologiczne, mogą wywołać stan zapalny okostnej.
- Czynniki ryzyka sprzyjające rozwojowi zapalenia – zaniedbania higieniczne, osłabiona odporność organizmu, choroby przewlekłe i nieprawidłowe leczenie stomatologiczne.
Objawy zapalenia okostnej zęba – na co zwrócić uwagę?
Ból zęba przy zapaleniu okostnej jest silny, pulsujący, nasila się przy dotyku i w trakcie jedzenia. Inny charakterystyczny objaw to obrzęk dziąseł i twarzy. Choremu może towarzyszyć podwyższona temperatura ciała i osłabienie. Objawy te dodatkowo utrudniają normalne funkcjonowanie, w tym przeżuwanie i mówienie.
Ostre zapalenie okostnej – dlaczego wymaga natychmiastowej reakcji?
Ostre zapalenie okostnej zęba charakteryzuje się nagłym pojawieniem się silnych objawów, podczas gdy przewlekłe może rozwijać się stopniowo. Ignorowanie zapalenia okostnej w ostrej postaci może prowadzić do poważnych powikłań w postaci uszkodzenia kości i tkanek otaczających. Nieleczony stan zapalny wpływa m.in. na powstanie ropnia zęba i rozlania infekcji na inne organy. W skrajnych przypadkach może rozwinąć się sepsa.
Leczenie zapalenia okostnej – skuteczne metody terapii
Jeśli zauważysz objawy zapalenia, nie zwlekaj z wizytą u stomatologa. Leczenie zapalenia okostnej może obejmować:
- Diagnostykę poprzez badanie stomatologiczne i radiologiczne – im szybciej, tym mniejsze ryzyko groźnych powikłań.
- Antybiotykoterapię i leczenie farmakologiczne – leki przeciwbólowe i przeciwzapalne ułatwiają pacjentowi funkcjonowanie.
- Zabiegi stomatologiczne – w niektórych przypadkach może być konieczne opróżnienie ropnia lub wykonanie ekstrakcji zęba.
- Domowe sposoby na złagodzenie objawów – takie jak stosowanie zimnych okładów, płukanki ziołowe i unikanie gorących potraw.
Nieleczone zapalenie okostnej zęba – jakie mogą być konsekwencje?
Nieleczone zapalenie może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego, wymagającego długotrwałej terapii, a także do degradacji tkanki kostnej i utraty zębów. Stan zapalny zagraża zębom sąsiadującym. Jeśli problem jest już mocno rozwinięty, możliwe są poważne skutki ogólnoustrojowe, takie jak zapalenie kości czy zakażenie krwi.
Jak zapobiegać zapaleniu okostnej?
Przede wszystkim nie unikaj regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym – wykrycie schorzeń na wczesnym etapie może zapobiec ich rozwojowi i poważnym konsekwencjom zdrowotnych. Profilaktyka chorób zębów i dziąseł obejmuje również oczywiście prawidłową higienę jamy ustnej. Gdy tylko stan zapalny da o sobie znać, reaguj szybko i umów się na wizytę u specjalisty. W naszym gabinecie oferujemy kompleksową pomoc w leczeniu zapalenia okostnej.