Wybielanie zębów u dentysty – co warto wiedzieć?

Śnieżnobiały uśmiech potrafi odmienić wygląd każdej twarzy. Niegdyś był kojarzony jedynie z gwiazdami Holywood. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom stomatologii estetycznej taka metamorfoza jest dostępna dla każdego. W naszym gabinecie stomatologicznym stosujemy dwie profesjonalne metody wybielania zębów – lampą Beyond oraz metodą nakładkową, czyli przy użyciu spersonalizowanych nakładek wybielających.

Przygotowanie do wybielania zębów

Wybielanie zębów nie wymaga od pacjenta większych przygotowań. Należy jedynie pamiętać, że wybielamy jedynie zdrowe zęby. A zatem, jeśli stomotolog zauważy na nich zmiany próchnicowe, trzeba je będzie wyleczyć. Kolejną ważną kwestią, o której warto przypomnieć są zabiegi higienizacji (skaling i piaskowanie zębów). Wykonujemy je w celu oczyszczenia zębów z osadu i złogów kamienia nazębnego. Dzięki temu zęby będą wybielone dokładnie i równomiernie.

Na czym polega wybielanie zębów lampą Beyond?

Zabieg wybielania zębów lampą Beyond pozwala rozjaśnić ich barwę nawet o kilka tonów. To bezpieczna i bardzo szybka metoda, bo wykonywana zaledwie podczas jednej wizyt i to pod nadzorem stomatologa. Rozpoczyna się o nałożenia na dziąsła płynnego koferdamu – to specjalna warstwa ochronna na dziąsła. Następnie zęby pokrywamy żelem wybielającym, który aktywujemy światłem lampy Beyond. Seanse naświetlania powtarzamy 2-3 razy.

Wybielanie nakładkowe

Ta metoda wybielania rozpoczyna się od indywidualnego przygotowania nakładek na podstawie pobranego wycisku zębów pacjenta. Dzięki temu są one doskonale dopasowane. Oprócz nakładek pacjent otrzymuje od na żel wybielający. Tym samym posiada wszystko, co jest potrzebne do wybielenia zębów. W domu samodzielnie wypełnia nakładki żelem na oba łuki zębowe i nosi je prze 6-8 godzin dziennie. Pacjenci często zakładają nakładki na noc. Nakładkowe wybielanie zębów trwa zazwyczaj około 2 tygodnie – długość zabiegu zależy od wskazań lekarza.

Przyczyny przebarwień zębów

Przebarwienia zębów to spory problem estetyczny. Przyczyną ich powstawania może być:

  • niewłaściwa pielęgnacja zębów,
  • brak regularnych wizyt kontrolnych i zabiegów profilaktycznych, takich jak skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja, które nie tylko wzmacniają szkliwo, ale także oczyszczają zęby pacjenta,
  • nałogowe palenie tytoniu,
  • zażywanie niektórych leków i antybiotyków,
  • choroby – przebarwienia zębów mogą powstawać np. podczas zaburzeń hormonalnych.

Należy także zwrócić uwagę na codzienną dietę. Jeśli jest bogata w produkty spożywcze, które posiadają barwniki (np. kawa, czerwone wino, buraki), zęby szybciej ulegną powierzchniowym przebarwieniom.

Co jeść po wybielaniu zębów?

Po wybielaniu zębów należy stosować białą dietę. To nic innego, jak spożywanie jedynie tych produktów spożywczych, które nie posiadają silnych barwników. Co w takim razie może znaleźć się na talerzu? Oto przykładowa lista:

  • mięso – indyk, kurczak,
  • ryby i niektóre owoce morza – jedynie ich białe mięso
  • produkty zbożowe – jedynie białe pieczywo, ryż, jasne kasze, makarony,
  • nabiał – przede wszystkim twaróg, jogurt naturalny, kefir, maślanka, warzywa – ziemniaki, kalafior, biała kapusta, obrany ogórek i cukinia,
  • owoce – jabłka i gruszki obrane ze skórki, banany,
  • napoje – woda, mleko i inne nie posiadające koloru.
Pozytywne opinie naszych Pacjentów

Jesteśmy dumni z naszego ogromnego doświadczenia. Każdego dnia staramy się spełniać Państwa oczekiwania - dzięki czemu wychodzą Państwo z naszego gabinetu zadowoleni. To zadowolenie jest widoczne w Państwa komentarzach. Dziękujemy za zaufanie!

Napisz do nas

    Wyślij formularz