Co to jest piaskowanie zębów i czym różni się od usuwania kamienia?

Piaskowanie zębów jest bardzo powszechnie stosowanym zabiegiem, którego celem jest przede wszystkim zadbanie o higienę jamy ustnej. Ponadto jest skuteczne w usuwaniu wszelkich osadów, których wyeliminowanie domowymi sposobami nie jest możliwe. Czym dokładnie jest piaskowanie zębów i czym się różni od skalingu?

Na czym polega piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to zabieg stomatologiczny, który jest powszechnie stosowany ze względu na to, że gwarantuje nie tylko efekty estetyczne, ale także charakteryzuje się działaniem profilaktycznym. Zabieg ten jest skutecznym narzędziem, które zapobiega rozwojowi próchnicy, paradontozy, a także wielu innych schorzeń przyzębia. Wiedza na temat tego, co daje piaskowanie zębów, pozwala świadomie podjąć decyzję o słuszności przeprowadzenia zabiegu.
Dlaczego warto wykonywać piaskowanie zębów? Jego głównym celem jest usunięcie osadów nazębnych i przebarwień na zębach. Zwykle jest to zabieg uzupełniający po wykonaniu skalingu, czyli usunięcia kamienia nazębnego. Często również piaskowanie zębów poprzedza zabieg fluoryzacji.

Czym różni się piaskowanie od usuwania kamienia nazębnego?

Skaling i piaskowanie zębów to zabiegi, które pomagają w odzyskaniu blasku zębów i ich zdrowego wyglądu. Co jednak istotne, nie są to zabiegi tożsame. Skaling to obecnie najskuteczniejsza metoda usuwania kamienia nazębnego, czyli twardych złogów nazębnych. Przeprowadza go dentysta w gabinecie stomatologicznym. Różnica między piaskowaniem, a skalingiem polega na charakterystyce zabiegu. Piaskowanie zębów przeprowadza się w celu usunięcia niewielkich nalotów na płytce nazębnej i przebarwień na zębach.

Czy piaskowanie usuwa osad na powierzchni zębów?

Piaskowanie zębów przeprowadza się przy użyciu piaskarki stomatologicznej. Jest ona wyposażona w dyszę, z której pod ciśnieniem wydobywa się woda, pęcherzyki powietrza i czyszczące drobiny, czyli wodorowęglan sodu, glicyna i erytrytol.
Ile trwa piaskowanie zębów? Jest to zabieg, który trwa około 20-30 minut i zapobiega powstawaniu płytki nazębnej, na której powierzchni rozwijają się bakterie. Piaskowanie zębów pozwala usunąć z powierzchni zębów osad, przebarwienia i resztki kamienia nazębnego, który został po skalingu. Zabieg ten pozwala dotrzeć w trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe, do których nie docierają nici dentystyczne.

Jak często możemy wykonywać zabieg piaskowania zębów?

Piaskowanie zębów powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku lub raz na pół roku. Ponadto, jeśli pacjent cierpi na choroby przyzębia, to zabieg wykonuje się nawet 3-6 razy w ciągu roku, aby zachować jak najlepszy poziom higieny jamy ustnej. Taka sama zasada dotyczy osób, które są nałogowymi palaczami papierosów lub piją nałogowo kawę i mocną herbatę.
Regularnie przeprowadzana procedura piaskowania zębów pozwala uchronić je przed paradontozą, próchnicą i zadbać o zdrowie zębów, a także higienę w jamie ustnej. Czyszczenie zębów zawsze przeprowadzane jest razem z rutynowym przeglądem stomatologicznym, kontrolą stanu uzębienia, dzięki czemu możliwe jest także szybkie wykrycie ubytków próchnicowych i ich mało inwazyjne leczenie. Warto zadbać o zdrowie zębów i higienę jamy ustnej, wykonując piaskowanie zębów, ponieważ pozwoli to uniknąć problemów jamy ustnej w przyszłości.

Pozytywne opinie naszych Pacjentów

Jesteśmy dumni z naszego ogromnego doświadczenia. Każdego dnia staramy się spełniać Państwa oczekiwania - dzięki czemu wychodzą Państwo z naszego gabinetu zadowoleni. To zadowolenie jest widoczne w Państwa komentarzach. Dziękujemy za zaufanie!

Napisz do nas

    Wyślij formularz