Czy wiesz, jak wykonać prawidłowe szczotkowanie zębów? – Poradnik.

Prawidłowe szczotkowanie zębów powinno trwać minimum dwie minuty. Większość dorosłych osób myje zęby znacznie krócej. Odpowiednia technika codziennej higieny jamy ustnej polega na krótkich i dokładnych pociągnięciach szczoteczką manualną z uwzględnieniem linii dziąseł, trudno dostępnych zębów tylnych oraz miejsc wokół plomb, koron i innych uzupełnień protetycznych. Przede wszystkim należy skupić się na dokładnym szczotkowaniu wszystkich zębów. Jak to zrobić i jakich błędów uniknąć?

Jak uniknąć powszechnych błędów podczas szczotkowania zębów?

Aby prawidłowo szczotkować zęby, należy wystrzegać się kilku podstawowych błędów, o czym wiele osób zapomina. Przede wszystkim nie można dociskać zbyt mocno szczoteczki, ponieważ nasze dziąsła mogą zacząć krwawić. Mocne przyciskanie szczoteczki nie sprawi, że zęby będą lepiej i dokładniej umyte. Innym błędem jest wybór akcesoriów do codziennej higieny jamy ustnej. Wybieranie twardego włosia niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepiej wybierać miękkie szczoteczki, ponieważ nie podrażniają one szkliwa ani dziąseł.

Aby dokładnie umyć płytkę nazębną, należy szczotkować zęby, zwracając szczególną uwagę na czas. Najczęściej popełnianym błędem jest zbyt krótkie mycie zębów oraz skupianie się głównie na przednich, które są najbardziej eksponowane podczas uśmiechania się. Należy więc pamiętać, aby dbać również o powierzchnie żujące zębów szczęki. Za żucie odpowiadają między innymi piątki, szóstki i siódemki. To na nich bardzo często pojawia się próchnica i niekiedy niezbędne jest leczenie endodontyczne.

Wśród innych błędów można wymienić jeszcze mycie zębów po zjedzeniu cytrusów. Kwas wydobyty z owoców może osłabiać szkliwo. Jeśli zacznie się szczotkować zęby przy użyciu mocnej pasty do zębów, można tylko pogorszyć sytuację. Szkliwo w kwaśnym środowisku ulega demineralizacji. Pozbawione cennych składników mineralnych będzie bardziej osłabione i podatne na próchnicę. Ostatnim błędem jest brak stosowania odpowiedniej techniki mycia zębów. Zalecanym sposobem jest wykonywanie ruchu wymiatającego, dzięki któremu przestrzenie międzyzębowe i same zęby są dokładnie wyczyszczone.

Czy wiesz, jak długo powinno trwać szczotkowanie powierzchni zębów?

Jak prawidłowo myć zęby? Główną rolę odgrywa tutaj czas. Szczotkowanie zewnętrznej powierzchni zębów, jak również wewnętrznej, powinno trwać od 2 do 3 minut. Do tego celu można nastawić sobie minutnik, a w jamie ustnej wyznaczyć cztery ćwiartki. Na każdą z nich należy przeznaczyć 30 sekund. Taka metoda szczotkowania jest efektywna i pozwala zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Jak wykonać skuteczne szczotkowanie zębów w 3 prostych krokach

Mycie zębów jest codziennym obowiązkiem ludzi, którzy dbają o higienę w jamie ustnej. Niewielu jednak wie, jak prawidłowo szczotkować zęby. Wystarczy zastosować trzy proste kroki:

  • Wyznaczyć 4 strefy w jamie ustnej, na które przeznaczy się 30 sekund. Mycie zębów powinno się zaczynać od jej tylnej części, a następnie płynnie przejść do przedniej.
  • Należy umyć wewnętrzne powierzchnie zębów przednich i tylnych, następnie przejść do powierzchni żujących zębów, a na końcu wyczyścić zęby boczne i przednie od zewnętrznej strony.
  • Na sam koniec należy jeszcze użyć nici dentystycznej, aby wyczyścić powierzchnie międzyzębowe oraz użyć płynu do płukania jamy ustnej.

Dlaczego szczotkowanie zębów jest ważne dla zdrowia płytki nazębnej?

Bez względu na to, czy używa się szczoteczki elektrycznej, czy manualnej, dokładne czyszczenie przede wszystkim żujących powierzchni zębów ma ogromne znaczenie w aspekcie zdrowego i pięknego uśmiechu. Jeśli zaniedba się codzienne mycie zębów, to pierwszym niekorzystnym efektem będzie pojawienie się próchnicy. Rozwija się ona niepozornie i nie od razu jest widoczna. Zepsute zęby mogą wpływać na obniżenie odporności organizmu i być wstępem do wielu innych groźnych chorób, nawet sepsy.

Na regularnym czyszczeniu zębów skorzysta sama jama ustna. Mycie przestrzeni międzyzębowych, a nawet języka sprawi, że powstrzymamy płytkę bakteryjną przed rozwojem i tym samym kamień nazębny nie będzie osadzał się na szkliwie. Warto także pamiętać, że codzienne mycie zębów przekłada się na piękny, biały uśmiech.

Pozytywne opinie naszych Pacjentów

Jesteśmy dumni z naszego ogromnego doświadczenia. Każdego dnia staramy się spełniać Państwa oczekiwania - dzięki czemu wychodzą Państwo z naszego gabinetu zadowoleni. To zadowolenie jest widoczne w Państwa komentarzach. Dziękujemy za zaufanie!

Napisz do nas

    Wyślij formularz