Podniesienie dna zatoki szczękowej – metoda otwarta czy zamknięta?

Podniesienie dna zatoki szczękowej wykonuje się u pacjentów, u których występuje zanik kości szczęki. Inaczej nazywany jest sinus lift i stanowi wstępny etap do właściwego leczenia implantologicznego. Konieczna jest w tym przypadku rekonstrukcja kości, aby implanty mogły się w niej utrzymać. Dzięki tej metodzie osoby, które kiedyś nie miały szansy na wszczepienie implantów, teraz zyskują taką możliwość.

Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej – na czym polega?

Coraz powszechniejszą metodą uzupełniania brakującego uzębienia jest wszczepienie implantów. Niekiedy przed wykonaniem zabiegu potrzebne jest podniesienie dna zatoki szczękowej. Dzieje się tak między innymi dlatego, że pacjentom brakuje wystarczającej ilości kości do prawidłowego wszczepienia implantów.

Znaczny lub całkowity zanik wyrostka zębodołowego w górnym łuku szczęki stwarza niestabilne podłoże do wprowadzenia implantów zębowych. Wszczepy śródkostne, zamocowane w zbyt cienkiej ściance mogą luzować implant w przyszłości i przysporzyć wiele kłopotów. Podniesienie dna zatoki szczękowej przeprowadza się zazwyczaj pod znieczuleniem miejscowym metodą otwartą lub zamkniętą.

Podniesienie dna zatoki szczękowej metodą otwartą

Podniesienie dna zatoki szczękowej metodą otwartą jest zabiegiem inwazyjnym. W trakcie jego przeprowadzania chirurg wykonuje dostęp do zatoki od strony przedsionka jamy ustnej, a następnie oddziela od kości błonę śluzową, która wyściela zatokę. W wytworzone miejsce aplikowany jest materiał kościozastępczy.

Podniesienie dna zatoki szczękowej metodą otwartą
jest polecany w przypadku większych zaników kostnych. W przypadku jej zastosowania możliwe jest wykonanie implantacji jednoczasowo. Oznacza to, że podczas jednego zabiegu wykonuje się podniesienie dna zatoki szczękowej i umieszczenie wszczepu śródkostnego. Wiąże się to ze znacznym skróceniem czasu leczenia, jednak decyzja o zastosowaniu implantacji jednoczasowo należy do lekarza.

Podniesienie dna zatoki szczękowej metodą zamkniętą

Podniesienie dna zatoki szczękowej metodą zamkniętą nazywane jest inaczej metodą krestalną. Zabieg polega na utworzeniu dostępu do zatoki od strony wyrostka zębodołowego, czyli tam, gdzie wcześniej znajdował się ząb. Oznacza to, że biomateriał wprowadzany jest przez otwór przygotowany dla implantu.

Podniesienie dna zatoki – zalecenia po zabiegu

Zalecenia po zabiegu są identyczne, jak w przypadku otwarcia zatoki po wyrwaniu zęba, gdy ząb był umiejscowiony w zatoce szczękowej. Po podniesieniu zatoki opuchliznę można zminimalizować chłodnymi okładami. Bardzo istotne jest dbanie o higienę jamy ustnej, aby nie doszło do poważnych zakażeń.

Przez dwa tygodnie od wykonania zabiegu należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów, schylania się i wysiłku fizycznego. Latanie samolotem nie jest wskazane ze względu na różnicę ciśnień. W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych można zastosować leki przeciwbólowe lub antybiotykoterapię, jeśli lekarz ją przepisał.

Pozytywne opinie naszych Pacjentów

Jesteśmy dumni z naszego ogromnego doświadczenia. Każdego dnia staramy się spełniać Państwa oczekiwania - dzięki czemu wychodzą Państwo z naszego gabinetu zadowoleni. To zadowolenie jest widoczne w Państwa komentarzach. Dziękujemy za zaufanie!

Umów wizytę

Stomatologia Frelich

Godziny otwarcia:
PN-PT: 8:00 - 20:00

Napisz do nas

    Wyślij formularz