19 października 2022
Kwaśne środowisko w naszej jamie ustnej codziennie naraża nas demineralizację zębów, czyli uszkodzenie ich struktury. By temu zapobiec, niezbędna jest regularna remineralizacja szkliwa zębów, czyli odwrotny proces. Może być on wspierany przez domowe sposoby, takie jak mycie zębów odpowiednimi pastami z fluorem. Jeśli jednak zależy nam na jak najlepszych efektach, konieczna będzie remineralizacja zębów u dentysty.
Remineralizacja zębów — co to znaczy?
Remineralizacja zęba jest procesem, który ma na celu jego odbudowę. Polega ona na wkomponowaniu w jego tkankę utraconych jonów wapnia i fosforanu. Im mniejsza demineralizacja zęba, tym lepsze efekty jego remineralizacji, dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne u dentysty — nawet jeśli z pozoru nic się nie dzieje.
Remineralizacja zębów u dentysty — jak wygląda zabieg?
Remineralizacja zębów u dentysty składa się z dwóch etapów. Na początku higienistka stomatologiczna usuwa z powierzchni zębów osady i złogi kamienia. Następnie lekarz stomatolog przystępuje do zabiegu fluoryzacji, w trakcie której zostaną uzupełnione niedobory minerałów w zębach.
Polega on na umieszczeniu na obu łukach zębowych Pacjenta specjalnie wyprofilowanych łyżek z pianką fluorkową lub preparatem żelowym z fluorkiem. Pacjent nadgryza je przez określony czas, następnie są usuwane. W zależności od stanu uzębienia remineralizacja zęba może obejmować też aplikację lakierów fluorkowych z wysoką zawartością fluoru.
Remineralizacja szkliwa zębów — efekty
Remineralizacja szkliwa zębów u dentysty bardzo skutecznie zmniejsza ich nadwrażliwość oraz wzmacnia ich strukturę. Zabieg tworzy na powierzchni zębów specjalną powłokę, która wypełnia wszelkie bruzdy, nierówności i pęknięcia.
Remineralizacja zęba nie tylko leczy próchnicę w początkowym stadium, ale również jej zapobiega. Utworzona podczas zabiegu warstwa na powierzchni szkliwa, chroni je przed bakteriami próchniczymi, poprzez ograniczenie namnażania się płytki bakteryjnej, w której te bytują. Dodatkowo tak wzmocnione zęby mają dużo mniejszą tendencję do pęknięć i ukruszeń.
Wygładzenie powierzchni zębów niesie ze sobą również walory estetyczne — szkliwo lepiej odbija wtedy światło, co wpływa na optyczne rozjaśnienie.
Remineralizacja zębów mlecznych — czy warto?
Zęby mleczne są bardziej podatne na próchnicę niż stałe — a to z powodu cieńszego szkliwa oraz mniejszej zawartości minerałów. Wiele osób twierdzi jednak, że leczenie i remineralizacja mleczaków nie ma sensu, ponieważ te i tak niedługo wypadną.
Nic bardziej mylnego.
Chore zęby to nie tylko ból i stres dziecka. To przede wszystkim zagrożenie dla całego organizmu. Choroby zębów przenoszą się na dziąsła i dalej, w głąb ciała — do krwioobiegu, układu pokarmowego, a także oddechowego. W przypadku dopiero rozwijającego się organizmu może spowodować to lawinę problemów: od obniżenia odporności do nieprawidłowej pracy narządów.
Poza tym próchnica u dzieci ma bardzo ostry przebieg. Bardzo szybko atakuje miazgę zęba, powodując ból, a z czasem doprowadzając nawet do powstania ropnia. W konsekwencji ząb trzeba nierzadko usunąć, a to nie koniec problemów. Przedwcześnie usunięte zęby mleczne przyczyniają się do słabego rozwoju szczęki, wad zgryzu, a także wad wymowy.
Z tego powodu remineralizacja zęba ma kluczowe znaczenie także w zachowaniu zdrowia dzieci. Do remineralizacji mleczaków w gabinecie stomatologicznym dobierane są preparaty o specjalnych stężeniach. Lekarz stomatolog doradzi również, jaką pastę z fluorem dla dziecka wybrać do domowej higieny.