Rodzaje protez zębowych — jak wybrać odpowiednią?

Zdrowe zęby są wizytówką każdego człowieka. Nie tylko pomagają w odgryzaniu i przeżuwaniu pokarmu, ale również dodają atrakcyjności i uroku. Kiedy jednak uzębienie nie jest pełne albo zalecane jest usunięcie kilku zębów własnych, niezbędne może okazać się zastosowanie protez zębowych. Obecnie jednak protetyka ma do zaoferowania wiele rozwiązań, więc pacjenci mogą skorzystać np. z protez ruchomych lub stałych. Jakie zalety mają protezy zębowe? Jakie są ich rodzaje? Jak wybrać odpowiednią protezę zębową?

Protezy zębowe – korzyści

Na rynku dostępne są różne rodzaje protez zębowych. Ich główną funkcją jest przywrócenie prawidłowej funkcji żucia i mowy. Ponadto w znacznym stopniu przyczyniają się one do poprawy wyglądu zewnętrznego, a w szczególności, gdy stanowią uzupełnienie protetyczne w miejscach siekaczy przyśrodkowych czy bocznych. To z kolei wpływa na poprawę samopoczucia. Warto także dodać, że zarówno protezy akrylowe częściowe, czy też protezy stałe, jak i inne ich rodzaje, pozwalają utrzymać prawidłową strukturę szczęki, ponieważ zdrowe zęby nie przesuwają się w wolne miejsca.

Rodzaje protez zębowych

Protezy zębowe można w sumie podzielić na dwa rodzaje — ruchome i stałe. Oczywiście, jest to podział ze względu na sposób mocowania. Wśród innych rodzajów można wymienić np. protezy akrylowe, szkieletowe, czy protezy nylonowe. Skupiając się jednak na pierwszym podziale, podstawową różnicą między ruchomymi protezami a stałymi jest sposób, w jaki są one umiejscawiane w jamie ustnej.

Protezy zębowe ruchome

Protezy ruchome można swobodnie wyjmować i wkładać. Obecnie na rynku można znaleźć sporo różnych rozwiązań, które bez problemu można dopasować do schorzeń pacjentów. Jednym z najczęściej wybieranych modeli z tego rodzaju uzupełnień protetycznych jest proteza akrylowa.

Całkowita proteza zębowa mocowana w jamie ustnej składa się z płyty i sztucznych zębów. Częściowa ruchoma proteza zębowa jest dodatkowo wyposażona w specjalne klamry, które pozwalają na jej przyczepienie do zębów stałych. Wśród innych rodzajów tego typu uzupełnienia protetycznego wymienić można protezy szkieletowe oraz elastyczne.

Protezy zębowe stałe

Protezy stałe to z kolei uzupełnienie protetyczne, które zakładane jest przez protetyka i nie ma możliwości jego ściągnięcia i powtórnego założenia. Mogą one być przymocowane do zębów własnych lub wyrostka zębodołowego. W grupie protez stałych najczęściej wymienia się korony, ale można do nich zaliczyć także licówki, czy implanty.

Kryteria wyboru odpowiedniej protezy zębowej

Decyzję o wybraniu odpowiedniej protezy zębowej powinno się podejmować po konsultacji ze stomatologiem, który przedstawi wady i zalety danego rozwiązania. Podstawowym kryterium wyboru będzie wielkość i lokalizacja ubytków. Pozwala to np. na wybór mniej estetycznych, ale trwalszych protez na tylną część szczęki lub na maksymalnie estetyczne i droższe na jej przód. Istotna jest także trwałość uzupełnień protetycznych. Czynnikiem, którego nie można pominąć, jest także komfort użytkowania. Najtańsze protezy zębowe wypadają kiepsko pod tym względem, dlatego cena powinna być brana pod uwagę dopiero na samym końcu. Wszak liczy się nie tylko efekt i trwałość, ale także jakość życia z protezą.

Pozytywne opinie naszych Pacjentów

Jesteśmy dumni z naszego ogromnego doświadczenia. Każdego dnia staramy się spełniać Państwa oczekiwania - dzięki czemu wychodzą Państwo z naszego gabinetu zadowoleni. To zadowolenie jest widoczne w Państwa komentarzach. Dziękujemy za zaufanie!

Napisz do nas

    Wyślij formularz