Jak uniknąć powikłań po ekstrakcji zęba?

Ekstrakcja zęba jest niewątpliwie jednym z tych zabiegów, który wymaga sporej ingerencji w organizm człowieka. Decyzję o wyrwaniu zęba dentysta podejmuje najczęściej, gdy nie ma już możliwości leczenia. Po wykonaniu zabiegu należy jednak stosować się do kilku ważnych zasad, aby uniknąć powikłań, które mogą być groźne dla zdrowia.

Co to jest ekstrakcja zęba i jak się do niej przygotować?

Usunięcie zęba należy do zabiegów z grupy chirurgii stomatologicznej. Zabieg wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym w znieczuleniu miejscowym. Zabieg usunięcia zęba niweluje ognisko bólu oraz stanu zapalnego, dalszy rozwój choroby przyzębia i jamy ustnej, a także często wspiera korygowanie wady zgryzu i zatrzymuje infekcje oraz choroby dziąseł.

Niewłaściwie przeprowadzone chirurgiczne usunięcie zęba może prowadzić do miejscowych powikłań, wśród których można wymienić między innymi zranienie tkanek miękkich, przypadek suchego zębodołu, czy nawet zwichnięcie żuchwy i uszkodzenie sąsiednich zębów. Niekiedy zdarza się, że nawet po dobrze przeprowadzonym zabiegu usunięcia zęba proces gojenia rany nie będzie się toczył tak, jak powinien.

Przed zabiegiem ekstrakcji zęba należy przeprowadzić wywiad dentystyczny. Istotne jest to, aby poinformować stomatologa o chorobach i dolegliwościach takich, jak:

  • wrodzone wady serca,
  • choroby wątroby,
  • protezy stawów,
  • uszkodzone lub sztuczne zastawki serca.

Przed zabiegiem usunięcia zęba warto zjeść także posiłek, ponieważ przez dwie godziny po jego przeprowadzeniu nie będzie można nic jeść ani pić.

Zabieg ekstrakcji zęba — przebieg

Usuwanie zęba to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Dlatego też pacjent nie odczuwa bólu. Kiedy znieczulenie zacznie działać, stomatolog zrywa więzadło, które otacza ząb, a następnie przy wykorzystaniu kleszczy doprowadza do jego zwichnięcia. Dzięki temu może rozchwiać ząb i oddzielić go od szczęki. Dla każdego zęby są określone ruchy, jakie należy wykonywać, co umożliwia rozerwać włókna ozębnej, a ząb oddziela się do kości szczęki. Ostatnim krokiem jest wykonanie zdecydowanego ruchu w celu wyciągnięcia zęba.

Po zabiegu ekstrakcji zęba należy bardzo dobrze oczyścić ranę z pozostałości zęba i fragmentów kości ze stanem zapalnym, jeśli taki istnieje. Po wszystkim w danym miejscu umieszczany jest tampon stomatologiczny tamujący krwawienie. Pacjent powinien go zagryźć na przynajmniej 20 minut. W miejscu wyrwanego zęba tworzy się skrzep krwi, który nie powinien wypaść.

Co istotne, w przypadku ósemek najczęściej ekstrakcja zęba polega na zabiegu chirurgicznym. W tym wypadku pacjent także otrzymuje znieczulenie miejscowe. Dentysta wykonuje nacięcie dziąsła i odseparowuje ząb od otaczających go tkanek. Następnie korzystając z wiertła, usuwa warstwę kości i wyjmuje ząb z zębodołu.

Jak dbać o ranę po usunięciu zęba?

Najważniejszą czynnością po usunięciu zęba jest zadbanie o właściwy poziom higieny w jamie ustnej. Przez pierwsze 24 godziny warto powstrzymać się o płukania jamy ustnej. Takie postępowanie ma na celu niezakłócanie procesu tworzenia się skrzepu w loży. Warto także zmienić dietę. Stomatolog podpowiada co i jak jeść. Istotne jest powstrzymanie się od jedzenia twardych pokarmów, które wymagają długiego żucia.

Zaleca się ograniczenie spożywania gorących pokarmów i napojów. Proces gojenia się rany silnie zaburza nałóg palenia papierosów. Szkodliwa jest zarówno nikotyna, jak i substancje zawarte w liquidach do elektronicznych papierosów. Warto także ograniczyć intensywny wysiłek, aby unikać zmian ciśnienia tętniczego. Ponadto trzeba stosować się do zaleceń lekarza, a kilka dni po usunięciu zęba można rozpocząć płukanie jamy ustnej roztworem wody i soli fizjologicznej.

Powikłania po ekstrakcji zęba — jakie mogą wystąpić?

Po ekstrakcji zęba odczuwalny jest ból, a jego intensywność zależy od wrażliwości danej osoby. Zwykle najsilniejsze dolegliwości bólowe odczuwalne są przez 2-3 dni od momentu przeprowadzenia zabiegu. Jeśli ból, zamiast stopniowo ustępować, zaczyna być coraz silniejszy, należy udać się do stomatologa w celu sprawdzenia procesu gojenia rany.

Po usunięciu zęba może pojawić się obrzęk tkanek go otaczających. Najczęściej występującym powikłaniem po zabiegu wyrwania zęba jest zjawisko suchego zębodołu. Może dodatkowo pojawić się opuchlizna, tkliwość i wysięk. Istnieje także ryzyko wystąpienia zakażenia, czemu towarzyszyć będzie bardzo jasny kolor dziąseł. Wtedy niezwłocznie należy udać się do stomatologa na wizytę kontrolną, na której zostanie przepisany antybiotyk.

Pozytywne opinie naszych Pacjentów

Jesteśmy dumni z naszego ogromnego doświadczenia. Każdego dnia staramy się spełniać Państwa oczekiwania - dzięki czemu wychodzą Państwo z naszego gabinetu zadowoleni. To zadowolenie jest widoczne w Państwa komentarzach. Dziękujemy za zaufanie!

Napisz do nas

    Wyślij formularz