Paradontoza – jak leczyć?

Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia spowodowane jest niewłaściwą lub niedostateczną higieną jamy ustnej. To bardzo poważna i niestety również bardzo powszechna choroba – szacuje się, że z powodu zapalenia przyzębia cierpi w Polsce nawet 70% populacji.
Jakie są objawy paradontozy i jak dbać o higienę jamy ustnej, by się przed nią uchronić? Na czym polega leczenie zapalenia przyzębia? O tym wszystkim w dzisiejszym artykule.

Co to jest paradontoza?

Paradontoza, nazywana również przyzębicą jest chorobą, która objawia się zapaleniem przyzębia. Spowodowana jest odkładaniem się płytki nazębnej, która po jakimś czasie ulega zwapnieniu, przekształcając się w kamień na powierzchni zębów.
Gromadzenie się kamienia nazębnego prowadzi do zapalenia dziąseł, które z czasem przeradza się w zapalenie przyzębia – tkanek otaczających ząb i utrzymujących go w zębodole. Zaawansowana paradontoza objawia się zanikiem kości wyrostka zębodołowego, co jest bezpośrednią przyczyną wypadania zębów.
To dlatego tak ważne jest profesjonalne czyszczenie zębów oraz edukacja Pacjentów w zakresie domowej higieny. Zwłaszcza, że choroba rozwija się w jamie ustnej niepostrzeżenie, nie powodując w początkowym stadium żadnych dolegliwości.

Objawy paradontozy

Chorobom przyzębia w późniejszych etapach towarzyszy cały szereg objawów. Należą do nich m.in.: obrzęk, tkliwość i zaczerwienienie dziąseł. Pacjent może zauważyć również krwawienie dziąseł oraz odsłonięcie szyjek zębowych. Kolejnym objawem jest nieprzyjemny zapach z ust, który utrzymuje się przez dłuższy czas.
Jeśli paradontoza nie zostaje opanowana na tym etapie, dochodzi do rozchwiania zębów, a w konsekwencji do ich utraty.
To dlatego wczesne wykrycie paradontozy i wdrożenie leczenia jest tak ważne – uchroni Pacjenta przed stratą zębów.

Jak leczyć paradontozę?

Leczenie paradontozy wymaga zadbania o właściwą higienę jamy ustnej. Niezwykle istotne będzie poprawne szczotkowanie zębów – nasza higienistka przeprowadzi dokładny instruktaż higieny jamy ustnej.
Niezbędne będą również regularne zabiegi usuwania kamienia nazębnego, czyli higienizacja, którą należy odbywać w wyznaczonym przez lekarza periodontologa terminie.
Zaawansowana paradontoza wymaga interwencji chirurgicznej. Chirurg stomatolog usuwa zmienione chorobowo tkanki przyzębia i odbudowuje je w taki sposób, by chroniły zęby.

Zapalenie przyzębia – jak zapobiegać?

Zapobieganie paradontozie polega przede wszystkim na przestrzeganiu zasad higieny jamy ustnej. Poprawna technika szczotkowania zębów, używanie nici dentystycznej oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej powinno być uzupełniane zabiegami higienizacyjnymi w gabinecie stomatologicznym.
Higienizacja powinna odbywać się przynajmniej co pół roku – chyba, że lekarz stomatolog lub higienistka zaleci częstsze wizyty.
Podczas profilaktyki paradontozy warto pamiętać, że palenie papierosów jest głównym czynnikiem ryzyka. Jeśli więc chcemy cieszyć się zdrowiem zębów i dziąseł, warto rozważyć rzucenie nałogu.

Pozytywne opinie naszych Pacjentów

Jesteśmy dumni z naszego ogromnego doświadczenia. Każdego dnia staramy się spełniać Państwa oczekiwania - dzięki czemu wychodzą Państwo z naszego gabinetu zadowoleni. To zadowolenie jest widoczne w Państwa komentarzach. Dziękujemy za zaufanie!

Umów wizytę

Stomatologia Frelich

Godziny otwarcia:
PN-PT: 8:00 - 20:00

Napisz do nas

    Wyślij formularz